Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Δευτέρα, 05.12.2016, 02:25
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 4 of 12«1234561112»
Forum moderator: Arthur 
Forum teniesonline.ucoz.com » Σειρές » Συζήτηση σειρών » «Game of Thrones»: όσα μαθαίνουμε για την εξέλιξη & σχόλια (Νews/Spoilers/Trailers/Photos)
«Game of Thrones»: όσα μαθαίνουμε για την εξέλιξη & σχόλια
George_ChDate: Τετάρτη, 04.05.2016, 23:47 | Message # 46
Group: Vip
Status: Offline
Quote dreamcatch ()
Πυργο της χαρας?Δεν μου λεει κατι!Για θυμισε μου αν θελεις!

Είναι απο τα τελευταια περιστατικα του πολέμου
Όταν ο 18 τοτε Eddard μαζι με μερικους αλλους μικρους αρχοντες(νομιζω 8 ήταν ή 6) μεταξύ και ο πατέρας της Μοιρα και του Τζοτζεν (ο αρχοντας reed) πήγαν στο πύργο που ήταν φυλακισμένη η λυαννα να την σωσουνε.
Επικη μάχη, το πυργο φύλαγαν ο τότε αρχοντας διοικητης HighTower (Λευκο ταύρο τον έλεγαν), η Θλιμμένη νυχτερίδα (ένας Wat του Harrenhal) και ο Arthur Dayne, το σπαθι του πρωινού!!!
(Φοβεροί ιππότες της βασιλικης φρουρας, θρυλοι στα βιβλια)
Ο πολεμος είχε τελειωσει αλλα αυτοι εμεναν πιστοι
8 vs 3 και επιβιωσε μόνο ο eddard και ο reed

και εκει o Eddard βρήκε την λυάννα ετοιμοθανατη και η Λυάννα τον εβαλε να υποσχεθεί κάτι :P

Συγγνωμη που το λέω τοσο προχειρα, βαριεμαι να το ψαξω  tongue
dreamcatchDate: Πέμπτη, 05.05.2016, 13:42 | Message # 47
Group: χρήστες
Ευχαριστω πολυ!Οχι δεν το ειπες καθολου προχειρα!Μαλλον τα γνωριζεις ολα αυτα απο τα βιβλια!Εγω δυστυχως δεν τα εχω διαβασει,θυμαμαι ελαχιστες αναφορες στην σειρα για την Λυαννα!Να 'σαι καλα!Παντως εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτερες σειρες πανε μπρος πισω και μας μπερδευουν πολυ! Σε αλλες εχει και μελλον και αντε βγαλε ακρη μετα!
naoumDate: Δευτέρα, 09.05.2016, 20:02 | Message # 48
Jon Snow: 15,000+1, στραβάδια απολύομαι..!

(Τεχνικά είναι καλυμμένος, βέβαια... Υπηρετεί κανείς στη Φρουρά μέχρι να πεθάνει... Μετά μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει...)
kentiaDate: Τρίτη, 10.05.2016, 00:38 | Message # 49
Quote naoum ()
Jon Snow: 15,000+1, στραβάδια απολύομαι..! (Τεχνικά είναι καλυμμένος, βέβαια... Υπηρετεί κανείς στη Φρουρά μέχρι να πεθάνει... Μετά μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει...)
αχαχαχαχα σωστος!!!!!!!! πεθανες αρα τελειωσες με τους ορκους ... παμε παρακατω...
ApostolisKKDate: Κυριακή, 15.05.2016, 12:29 | Message # 50
Αντε περιμενουμε μεχρι το τελος της σεζον το Winterfell να ειναι των Targaryen!

Message edited by ApostolisKK - Κυριακή, 15.05.2016, 12:29
dreamcatchDate: Δευτέρα, 16.05.2016, 16:42 | Message # 51
Ωραιο και το 4ο επεισοδιο!Δεν χορταινω σκηνες με Ντενερυς και Τζον!Επιτελους μετα απο καιρο συναντηθηκαν μελη της οικογενειας Σταρκ!Να ρωτησω ο συνεργατης της Ντενερυς,που μου διαφευγει το ονομα του,που εχει αυτο το σημαδι στο χερι του,θα πεθανει τελικα η θα μετατραπει σαν εκεινους που του το εκαναν αυτο?
JimijimDate: Δευτέρα, 16.05.2016, 19:39 | Message # 52
Τον Jorah εννοείς....τι να σου πώ αναλόγως που θα εξαπλωθεί...προς την καρδιά ή στο μυαλό....αλλά δεν θέλω να έχει τέτοια κατάληξη...με αρέσει πολύ σαν χαρακτήρας...
kentiaDate: Τρίτη, 17.05.2016, 00:29 | Message # 53
κατι μου λεει οτι ενας απ τους δυο (τζορας και νταριο) δεν θα προλαβει να την βγαλει καθαρη γενικα και οχι απαραιτητα ο τζορας επειδη ειναι αρρωστος... ισως την προλαβει την αρρωστια ενας αλλος τροπος  για να παει στον αλλο κοσμο. παντως το σπαστικο εκτος του οτι οι κυριοι χαρακτηρες δεν εχουν συναντηθει ποτε μεταξυ τους ειναι και το οτι ενω ο πραγματικος κινδυνος ειναι οι white walkers οι λοιποι συνεχιζουν να σαχλαμαριζουν με κορυφαιους αυτους στο κινγκς λαντινγκ...αα αν τα φτιαξει ο τορμουντ με μπριεν....  lol
dreamcatchDate: Τρίτη, 17.05.2016, 09:23 | Message # 54
χαχαχ ναι αυτο ξεχασα να το σχολιασω!Παντως στο promo του 5 δειχνει μεσω του οραματος του Μπραν τους white walkers οποτε θα εχουμε καποια εξελιξη και με αυτους!Και οντως ο τροπος που μιλουσαν ο Τζορας και ο Νταριο σαν να ελεγαν οτι κατι θα συμβει σε εναν απο τους 2!Εχω και αλλη απορια ο κυριος που "βοηθαει" την Αρια τι ακριβως ειναι,εχουμε καταλαβει?
kentiaDate: Τρίτη, 17.05.2016, 17:40 | Message # 55
σιγουρα αν δεν διαβασει καποιος τα βιβλια εχει πολλες αποριες και κενα για τους χαρακτηρες και τα γεγονοτα... οποτε ποιος ειναι ακριβως ο τζακεν χαγκαρ δεν ξερω δεν εχω καταλαβει δλδ... οκ ειναι ενας τυπος που χρησιμοποιει το φονο ως μεσο, χρησιμοποιει τη ΄΄θρησκεια΄΄ πολυ μουρατος θεος κ ετσι...αλλα δεν εχω καταλαβει πως αρχικα κατεληξε αιχμαλωτος εκει που τον συναντησε πρωτη φορα η αρυα. ενας τοσο ικανος τυπος να πιαστει αιχμαλωτος? περιεργο εκτος αν εγινε επιτηδες. εγω ανακαλυψα σημερα οτι ο night s king ειχε λεει και την βασιλισσα του... μια γυναικα με κρυο δερμα ασπρη με γαλαζια ματια σαν τα αστρα... κανανε λεει ανθρωποθυσιες αυτοι κτλ κτλ...αλλα τελικα μηπως υπαρχει καποια συνδεση με αυτην την βασιλισσα και τη μελισσαντρα? γιατι ναι οκ η μελισσαντρα εχει να κανει με το θεο του φωτος τη φωτια κτλ. αλλα ολα τ αλλα ταιριαζουν συν οτι ειδαμε το χαλι της στο τελος του επεισοδιου και τρομαξαμε... γιατι στο καλο τρωγεται τοσο για τον αζορ αχαι? ξερει καποιος να μας πει?
assosfiltrosDate: Δευτέρα, 23.05.2016, 02:37 | Message # 56
να κανω μια ερωτηση γιατι εχω χαθει;;τον μπραν γιατι θελουν να τον σκοτωσουν τα ζομπια;
magiannaDate: Δευτέρα, 23.05.2016, 09:07 | Message # 57
Group: Administrator
Σχόλιο από τον χρήστη  R407C

"Δηλαδή ο λόγος που ο Χόντορ έγινε Χὀντορ ήταν το γεγονός ότι ο Μπραν ήλεγχε το μυαλό του; Μα αυτὀ σύμφωνα με την επιστημονική λογική είναι τελείως παράλογο από την στιγμή που είχε γίνει ήδη Χόντορ πολλά χρόνια πριν καν γεννηθεί ο Μπραν για να ελέγξει το μυαλό του.Εκτός κι αν δεχθούμε ότι παρελθόν,παρόν και μέλλον συνυπάρχουν και είναι προδιαγεγραμμένα από κάποια μυστήρια εξώκοσμη δύναμη και ανάγουμε το φαινόμενο όχι με βάση τον ντετερμινισμό αλλά με βάση την πιθανοκρατία,και άρα πούμε ότι τελικά ο Χόντορ είχε ήδη γίνει Χόντορ χωρίς κάποια πραγματική αιτία επειδή υπήρχε και μόνο η πιθανότητα να βρει αυτήν την αιτία στο μακρυνό μέλλον έ και τελικά την βρήκε κι έτυχε να είναι αυτή.Αυτό όλο μου θυμίζει ''λίγο'' μαγεία,''λίγο'' από Χάρρυ Πόττερ.Το ''λίγο'' πάντα σε εισαγωγικά γιατί μιλάμε για καραμπινάτη αντιγραφή.Όποιος έχει δει (ή διαβάσει) το 3ο βιβλίο αυτής της σειράς με τίτλο ''Ο Αιχμάλωτος του Αζγκαμπάν'' γνωρίζει ακριβώς για τι πράγμα μιλάω.Εννοώ την σκηνή που ο Χάρρυ ενώ δεν μπορούσε να νικήσει τους παράφρωνες μόνο με τον δικό του προστάτη ξαφνικά εμφανίζεται ως από μηχανής θεός ένας άλλος και διώχνει τους φύλακες του Αζγκαμπάν εκείνος.Μετά ο Χάρρυ αφού σώζεται μαθαίνει ότι τελικά οι Παράφρονες φυλάκισαν τον Σύριο Μπλάκ όσο αυτός ανάρωνε από την επίθεσή τους και γυρνάει πίσω στο χρόνο για μερικές ώρες για να προλάβει να τον σώσει και τελικά καταλήγει να σώζει και τον εαυτό του από την επίθεση που είχε δεχθεί πριν λίγες ώρες αυτή η φορά από την θέση του ''από μηχανής θεού'',λες και ήταν γραφτό από τα πριν ότι θα γυρίσει στο παραλθόν για να σώσει τον εαυτό του ένα πράγμα ή ότι το μέλλον που του επιφύλασσε να γυρίσει το παρελθόν ήταν προδιαγεγραμμένο και εἰχε ήδη συμβεί."
AnastriannaDate: Δευτέρα, 23.05.2016, 09:29 | Message # 58
Εγώ νομίζω ότι ο Bran μπήκε στο μυαλό του Hodor ενώ βρισκόταν στο παρελθόν αλλά και στο παρόν. Κι ότι μπορεί να επεμβαίνει στο παρελθόν αλλά χωρίς να μπορεί να το αλλάξει γιατί αυτό έχει ήδη γραφτεί. Και τώρα που βλέπω τι έγραψα μάλλον αρλούμπες λέω. Τεσπα, το μόνο που ξέρω είναι αυτή τη Σάνσα τελικά δεν νομίζω ότι θα τη συμαθήσω ποτέ. Πάλι κατάφερε να μ' εκνευρίσει! Jon και Arya, οι καλύτεροι από τους Starks!! Τέλος!!
SoullessRiderDate: Δευτέρα, 23.05.2016, 09:33 | Message # 59
Group: moderator
Αρχικά, υποθέτει κανείς το απλό:
γιατί είναι "άνθρωπος" και η αποστολή τους είναι να τους σκοτώνουν
(όπως αποδείχτηκε στο 5 επεισόδιο, τους δημιούργησαν γι αυτόν το λόγο : να προστατέψουν τα elf / ξωτικά από την ανθρώπινη απειλή)

Σε βάθος όμως...

- γιατί έχουν μπει σε killing spree και θα σκοτώσουν κάθε τι ζωντανό ?
(ο πρώτος δημιουργήθηκε με "βάση" έναν άνθρωπο,
με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται -> κακία, τρέλα, δίψα για κυριαρχία, δίψα για εκδίκηση) 

- μήπως ξέρουν κάτι για το μέλλον του / το πεπρωμένο του ?

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, υποθέσεις κάνω....
SoullessRiderDate: Δευτέρα, 23.05.2016, 09:56 | Message # 60
Group: moderator
Όσο για τον χόντορ:
από ότι δείχνει η σειρά, έγινε ο "Hold-the-door" -> "Hodoor"
από την επιρροή του Μπέν...

Πιθανών η δύναμη του Μπεν να είναι / να εξελίσσεται σε τόσο μεγάλη /  που και ο ίδιος ακόμα δεν μπορεί να την ελέγξει. (-"πρέπει να γίνεις εγώ", - "είμαι έτοιμος ?" - "Όχι")

Υποθέτω πως μέσα στον όλο πανικό,
στην προσπάθειά του να δει αυτό που έπρεπε να δει στο παρελθόν
και ταυτόχρονα την αγωνία του να γυρίσει στο "παρόν" για να μπει στον Χόντορ και να σωθεί ο ίδιος και οι "φίλοι" του (ο άνθρωπος δέντρο, τα elf/ξωτικά και η συντροφιά του)
προκάλεσε την επιρροή στον Χόντορ του παρελθόντος όπως προσπαθούσε να επηρεάσει και τον Χόντορ στο παρόν.

Ίσως να προσπάθησε να ελέγξει τον Χόντορ στο παρόν, όσο ήταν στο παρελθόν.

Ίσως εσφαλμένα νόμιζε ότι έπρεπε να ελέγξει τον Χόντορ του παρελθόντος και τελικά επηρέασε και αυτόν στο παρόν,
αλλά όπως και να το έκανε :

Ο έλεγχος στον Χόντορ, έγινε έλεγχος στον Χόντορ στο παρελθόν και στο παρόν.

Αυτό φάνηκε όταν για μια στιγμή τα μάτια του Χόντορ στο παρόν και στο παρελθόν
έγιναν άσπρα και ξαναγύρισαν στο νορμάλ.
Ίσως αυτός ο ταυτόχρονος έλεγχος λοιπόν και των δυο να μοίρασε τη δύναμη ελέγχου
με αποτέλεσμα ο έλεγχος να είναι ελλιπής / προβληματικός,
περνώντας στοιχεία από το μυαλό / σκέψεις από τον ένα Χόντορ στον άλλο δια μέσου Μπεν:

Την ίδια "χρονική στιγμή" που ο Μπεν έβλεπε τον Χόντορ στο παρελθόν,
το σώμα του Μπεν ήταν στο παρόν με τον Χόντορ του παρόν,
ο οποίος είχε καταλάβει πως έπρεπε πάση θυσία (τις δικιάς του βεβαίως) να κρατήσει την πόρτα ("hold the door")
και μέσα στον πανικό του και τον φόβο του,
για να κρατηθεί / συγκεντρωθεί στο καθήκον του και να μην εγκαταλείψει,
"κλείδωσε" σε αυτή την εντολή / υποχρέωση την οποία μονολογούσε συνεχώς μέχρι που πέθανε
και αυτή λόγο του ταυτόχρονου ελέγχου πέρασε μέσω του Μπεν στον Χόντορ στο παρελθόν.

Και όταν πλέον ο Χόντορ στο παρόν πέθανε, νέκρωσε ο εγκέφαλός του, οπότε επηρεάστηκε  αντίστοιχα και ο Χόντορ στο παρελθόν (με "νέκρωση" εγκεφάλου όχι όμως ολική) συγκρατώντας το τελευταίο που είχε στο μυαλό του όταν κόπηκε η σύνδεση : το "Hold the Door"....που λόγο της νέκρωσης προφέρεται από τον ίδο πλέον από "Hold the Door" -> "Ho-Door" - > "Hodoor"

Και μετά από τόσα μαζεμένα "Χόντορ" που έγραψα, ας πω κι αυτό :
"Χόντορ, Χόντορ, Χόντορ, Χόντορ"  tongue
Forum teniesonline.ucoz.com » Σειρές » Συζήτηση σειρών » «Game of Thrones»: όσα μαθαίνουμε για την εξέλιξη & σχόλια (Νews/Spoilers/Trailers/Photos)
Page 4 of 12«1234561112»
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια