Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Τρίτη, 25.04.2017, 19:36
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Ανέκδοτα, Χιουμορ & Σάτιρα » Είδος ταινιών
Είδος ταινιών
Ποιο είδος ταινίας προτιμάτε;
1.Κωμωδία[ 7 ][35.00%]
2.Δράμα[ 4 ][20.00%]
3.Τρόμου[ 9 ][45.00%]
4.Ψυχολογικές[ 5 ][25.00%]
5.Μυστηρίου[ 11 ][55.00%]
6.Αστυνομικές[ 3 ][15.00%]
7.Ρομαντικές[ 3 ][15.00%]
8.Κοινωνικές[ 3 ][15.00%]
9.Ιστορικές[ 4 ][20.00%]
Answers total: 20
ThrillerDealerDate: Τρίτη, 07.02.2017, 22:01 | Message # 1
Group: χρήστες
Status: Offline
για να δουμε τι θα δουμε spiteful

Message edited by ThrillerDealer - Τετάρτη, 08.02.2017, 01:04
txc2004Date: Τρίτη, 07.02.2017, 22:50 | Message # 2
Group: Vip
Status: Online
Να σου πω από τώρα τις απαντήσεις να μην αγωνιούμε για τα αποτελέσματα???! Χαχαχα!

Πρώτον έχεις ξεχάσει τα θρίλερ που είναι βασική κατηγορία και αναφέρεται και στο όνομά σου... τσ τσ τσ ντροπή, αν είχες ξεχάσει του τρόμου θα σε είχανε βρίσει, που πιθανών θα είναι και η πρώτη κατηγορία που θα επιλέξουν... όπως θα έπρεπε να είχε και μια x κατηγορία... όχι απαραίτητα xxx αλλά ένα με δύο xx θα έπρεπε να υπήρχε... πχ αισθησιακές... Αν τώρα υπήρχε η κατηγορία αισθησιακές θα πάλευε με την τρόμου... αλλά εν καιρό πιστεύω θα έπαιρνε την πρωτιά...! Τώρα αφού δεν υπάρχει η xx κατηγορία την δεύτερη θέση θα πάρει η μυστηρίου μαχόμενη...

Τέλος στατιστικής ανάλυσης!
Χαχαχα! lol

Message edited by txc2004 - Τρίτη, 07.02.2017, 23:24
ThrillerDealerDate: Τετάρτη, 08.02.2017, 01:00 | Message # 3
Group: χρήστες
στο μυαλο μου τα εχω συνδιασει μαζι το θριλερ και του τρομου..δεν μαρεσουν καν τα θριλερ φτου σουυυ παει το ονομα tongue φανταζομαι οτι πολλοι βλεπουν τρομου απλα ηθελα να κανω ενα post tongue θα το αλλαζα αλλα δεν βλεπω πουθενα να γινεται edit .. εσυ,επιστημονας εισαι; biggrin
txc2004Date: Τετάρτη, 08.02.2017, 05:51 | Message # 4
Ε, δεν είναι το ίδιο...

Θρίλερ είναι βασισμένα σε πραγματικά εφικτά γεγονότα μιας αγωνιώδης κατάστασης που μπορεί να περάσει ένας άνθρωπος χωρίς να έχει στοιχεία υπερφυσικού κτλ...

Τρόμου μπαίνουν αυτομάτως οι ταινίες που ανοίκουν στο υπερφυσικό, αν έχει πχ μάγισσες ξόρκια φαντάσματα δαίμονες κτλ τότε μπαίνει στην κατηγορία τρόμου...

Αν πάλι είναι θρίλερ ή όχι, χωρίς στοιχεία υπερφυσικού, αλλά υφίστανται στοιχεία τρόμου/τρομοκρατίας απέναντι στον άλλο, τότε πάλι είναι στην κατηγορία τρόμου...

Είναι μια πολύ πολύ απλή εξήγηση η παραπάνω...

---

Ψάχνω πολύ πολύ καιρό να βρω μια καλή επεξήγηση του τι είναι οι κατηγορίες των ταινιών...

Δηλαδή τι είναι η κατηγορία ταινιών τρόμου, τι είναι κατηγορία ταινιών κωμωδίες κτλ κτλ, αλλά δεν είναι εύκολο πόσο μάλλον στα ελληνικά...

Γιατί δεν είναι αυτό που νομίζουν συνήθως όλοι, ακόμη και οι λάτρεις πχ του τρόμου, δυστυχώς δεν ξέρουν τι είναι κατηγορία τρόμου...

Και στην ουσία είναι αυτό που λέει αρχικά, κατηγορία! Δεν σημαίνει σον και καλά θα τρομάξεις επειδή είναι τρόμου και έτσι βγάζουν άχρηστη την ταινία... το ίδιο και με τις κωμωδίες δεν σημαίνει σον και καλά ότι πρέπει να γελάσεις και αναρωτιούνται γιατί είναι και κωμωδία κάποια ταινία...

Δηλαδή αν ήταν έτσι τότε στις αισθηματικές τι θα κάνει κάποιος, θα ερωτευτεί? Τι το κουτί που έχει μπροστά του? το λάπτοπ? Τι?

Το ίδιο και του μυστηρίου, το μυστήριο μπορεί να υφίσταται μόνο στον χαρακτήρα και εμείς να ξέρουμε τα πάντα από πριν... αλλά όχι πάλι να βγαίνει άχρηστη η ταινία με τύπου δήθεν έξυπνα νομίζουν σχόλια, "καταλάβαμε από πριν τι θα συμβεί"...

Τώρα αν θέλει ο σκηνοθέτης να τα περάσει και στον θεατή αυτό είναι άλλο θέμα... ψάχτε να βρείτε την σωστή ταινία που θέλετε να δείτε, δεν σας φταίνε κάτι οι ταινίες...

---

Λοιπόν για τους λάτρεις του τρόμου βρήκα αυτό το σάιτ και μου φαίνεται θα το λατρέψουν... και θα βρουν ταινίες αλλά και μπορούν να δουν πια είναι η υπό-κατηγορία τρόμου που κάνει τους ίδιους να τρομάζουν και που αρέσκονται τόσο: https://www.horrormovies.gr/glossario/ και είναι στα ελληνικά, έχουν κάνει ωραία δουλειά!

Επεξήγηση για όλους τους όρους βρήκα προς το παρόν αυτά τα σάιτ, αλλά είναι στα αγγλικά:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_genres
http://www.filmsite.org/filmgenres.html

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 08.02.2017, 22:05
txc2004Date: Τετάρτη, 08.02.2017, 05:59 | Message # 5
Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, αν και εμένα μου αρέσουν όλες οι κατηγορίες, στην ουσία μου αρέσει να είναι καλή ταινία...

Αλλά οι 3 κύριες κατηγορίες είναι: δράσης... κωμωδία... θρίλερ...

---

Επιστήμονας, Χαχαχα! Καινούργιο αυτό!
Το τελευταίο μου nickname ήταν Γιατρός!
Δε με χαλάει λοιπόν το επιστήμονας... ωραία, πήρα προαγωγή! lol

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 08.02.2017, 06:07
BarbarellaDate: Δευτέρα, 20.02.2017, 03:48 | Message # 6
Κατ αρχην τρομου αλλα μετα και διαστημικες μιουζικαλ παλιες δεκαετιες σχολικες με φαρσες κωμικες αρκετες
steriosdDate: Σάββατο, 25.02.2017, 19:41 | Message # 7
Μυστηριου  εγκληματος θριλερ με αυτη την σειρα.
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Ανέκδοτα, Χιουμορ & Σάτιρα » Είδος ταινιών
Page 1 of 11
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια