Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Παρασκευή, 28.07.2017, 19:57
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Homemade Air Conditioner! (Για δροσερά καλοκαίρια!)
Homemade Air Conditioner!
txc2004Date: Τετάρτη, 28.06.2017, 14:08 | Message # 1
Group: Vip
Status: Online
---
Homemade Air Conditioner DIY

(Do it your self!)

Για την περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να έχει Air Conditioner για οικονομικούς λόγους, δεν είναι δικό του το σπίτι, ο σπιτονοικοκύρης είναι τσιγκούνης, αλλά και για όποιον άλλο λόγο...

Για όσους πιάνουν ελαφρά τα χέρια τους, στα παρακάτω video μπορείτε να πάρετε μερικές ιδέες. Είναι εύκολη κατασκευή, φτηνή και μπορεί να γίνει σε κάθε μέγεθος, για κάθε ανάγκη, με ρεύμα από την μπρίζα, από usb, ακόμη και solar powered.

Η συγκεκριμένη μέθοδος είναι δοκιμασμένη και δουλεύει πολύ καλά θα έλεγα!

Εγώ έχω φτιάξει από πέρσι κάτι παρόμοιο σε desktop μέγεθος με ένα από αυτά τα ανεμιστηράκια, είναι φτηνά, πολύ γρήγορα, δυνατά και ικανοποιητικά αθόρυβα. Τα συγκεκριμένα δουλεύουν με ρεύμα 220v, αλλά υπάρχουν και usb εκδοχές. Το κόστος ήταν γύρω στα 15 ευρώ μαζί με το ανεμιστηράκι και δουλεύει 24/7!

Προσοχή όμως είναι ρουφήχτρες!

Κατανάλωση:

- Δροσερή μέρα: Απλό νεράκι βρύσης αρκεί, καίει ένα λίτρο ανά 2-3 μέρες...
- Σχετικά ζεστή μέρα: Παγωμένο ήδη νερό από το ψυγείο, καίει 1+ λίτρο την ημέρα...
- Αρκετά ζεστή μέρα έως καύσωνα: Παγωμένο νερό, συν πάγο και καίει 2+ λίτρα ανά ημέρα!

Η κατανάλωση αυτή αφορά την δική μου κατασκευή που είναι περίπου διπλάσια από το ανεμιστηράκι.

Για όσους πιάνουν περισσότερο τα χέρια τους, με πλάκες peltier(δείτε εδώ κι εδώ) ψύκτρες, έξτρα ανεμιστήρα να διωχνει την θερμότητα, κτλ, μπορούν να κάνουν ένα αυτόνομο σύστημα χωρίς να χρειάζεται η προσθήκη παγωμένου νερού και πάγου, απόλυτα υγιεινό, οικολογικό και μπορεί να φτάσει άνετα επιδόσεις κανονικού Air Conditioner. Προσθήκη νερού θα χρειάζεται και πάλι, γιατί το φαινόμενο της εξάτμισης δημιουργεί την ψύξη και αυτή είναι η αρχή λειτουργίας του συγκεκριμένου είδους Air Conditioner.

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 28.06.2017, 15:36
txc2004Date: Τετάρτη, 28.06.2017, 16:36 | Message # 2
Τώρα παραπάνω η κατασκευή αν και απλή είναι κυρίως για άντρες, γιατί αυτοί συνήθως καταπιάνονται με κατασκευές. Τι γίνεται όμως αν θέλει και μια γυναίκα να φτιάξει κάτι τέτοιο?

Η αλήθεια είναι, ότι η κατασκευή για τις γυναίκες είναι ακόμη πιο εύκολη και χρειάζεστε ένα μόνο εργαλείο!

Η διαδικασία έχει ως εξής:

Παίρνετε ένα πλάστη για την ζύμη ή ένα σκουπόξυλο κατά προτίμηση ξύλινο γιατί αντέχει περισσότερο και πάτε στον άντρα/αγόρι σας και του λέτε: ή μου φτιάχνεις ένα τέτοιο ή !

Είδατε; παιχνιδάκι!

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 28.06.2017, 16:43
steriosdDate: Τετάρτη, 28.06.2017, 23:28 | Message # 3
Status: Offline
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΡΕΛΟ
safireniaDate: Σάββατο, 01.07.2017, 17:25 | Message # 4
Α ρε τι αστερι εισαι.. Μπραβο χρυσοχερης!!!
txc2004Date: Σάββατο, 01.07.2017, 22:55 | Message # 5
Χαχαχα, Ναι! Αφού σκέφτομαι να κάνω πρόταση συνεργασίας με τον Ευτύχη Μπλέτσα, εκείνος στην Μαγειρική και εγώ στις κατασκευές! lol
safireniaDate: Δευτέρα, 03.07.2017, 15:55 | Message # 6
Δεν θα ηταν ασχημη ιδεα.... biggrin
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Homemade Air Conditioner! (Για δροσερά καλοκαίρια!)
Page 1 of 11
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια