Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Πέμπτη, 27.04.2017, 19:55
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 181231718»
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Ο Τροχός της Τύχης (Ελάτε τώρα που γυρίζει!)
Ο Τροχός της Τύχης
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 11:36 | Message # 1
Group: Vip
Status: Online
~~~
«Ο Τροχός της Τύχης»
Ελάτε τώρα που γυρίζει!

Κανόνες:

- Το κάθε σύμφωνο στοιχίζει 1 πόντο, αν πχ λέει κάποιος το "Λ" και δεν υπάρχει θα χάνει 1 πόντο, αν υπάρχει θα παίρνει 1 πόντο για κάθε φορά που υπάρχει...

- Το κάθε φωνήεν στοιχίζει 2 πόντους, αν πχ λέει το "Ο" και δεν υπάρχει θα χάνει 2 πόντους, αν υπάρχει θα παίρνει 2 πόντους για κάθε φορά που υπάρχει...

- Αν θέλει να πει την λέξη/φράση στοιχίζει 3 πόντους, αν δεν την βρει χάνει 3 πόντους, αν την βρει κερδίζει τόσους πόντους όσα είναι και τα γράμματα που δεν έχουν βρεθεί...

- Λέμε ένα σύμφωνο ή φωνήεν την φορά, αν υπάρχει και μας μας βοηθάει να πούμε την φράση την λέμε αν θέλουμε και αναλόγως με τους παραπάνω κανόνες αν δεν κερδίζουμε παίζει κάποιος άλλος, αν κερδίζουμε τελειώνει το παιχνίδι...

- Όταν νέα άτομα θα μπαίνουν στη διάρκεια ενός υπάρχον παιχνιδιού, θα παίζουμε με την σειρά με την οποία εμφανίστηκε ο κάθε ένας...

- Σε κάθε νέο παιχνίδι, παιχνίδι θα φτιάχνει αυτός που νίκησε την προηγούμενη φορά...

- Νικητής είναι αυτός που θα συγκεντρώσει την υψηλότερη συνολικά βαθμολογία σε ένα ή παραπάνω παιχνίδια...

Είναι εύκολο παιχνίδι, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε στο ίντερνετ, αλλά να προσπαθούμε μόνοι μας!

Μπορείτε να πατάτε αν θέλετε, πάνω πάνω, λίγο πιο πάνω και δεξιά από τον τίτλο εκεί που λέει: [Subscribe to the thread] για να ειδοποιήστε με email όταν κάποιος απαντάει...

Message edited by txc2004 - Κυριακή, 09.04.2017, 18:17
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 11:37 | Message # 2
~~~
Το θέμα είναι: Όπερα

Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΛΗΣ

Σ Λ
(γράμματα που ειπώθηκαν)

Βαθμολογία:
glasses: 9, Win!
Name:
Name:

Σύνολο πόντων που δίνει η παρούσα φράση: 31

Message edited by txc2004 - Κυριακή, 02.04.2017, 21:29
glassesDate: Κυριακή, 02.04.2017, 14:07 | Message # 3
Group: χρήστες
Status: Offline
το Σ
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 14:26 | Message # 4
glasses: Χεχεχε, Έξυπνη επιλογή! Ξαναπαίζεις!

Μπορείτε να πατάτε αν θέλετε, πάνω πάνω, λίγο πιο πάνω και δεξιά από τον τίτλο εκεί που λέει: [Subscribe to the thread] για να ειδοποιήστε με email όταν κάποιος απαντάει...

Νομίζω ότι βοηθάει αυτό, για να ξέρουμε πότε απάντησε κάποιος και αν είναι η σειρά μας να ξαναπαίξουμε, βέβαια επειδή το σάιτ έχει κάποια θέματα χρονισμού, δεν ξέρω πόσο γρήγορα μας ενημερώνει...

Τώρα το πάτησα κι εγώ πρώτη φορά για να δω πως δουλεύει...

Message edited by txc2004 - Κυριακή, 02.04.2017, 15:12
anastamDate: Κυριακή, 02.04.2017, 15:26 | Message # 5
txc2004, ωραίο το παιχνίδι, αλλά δύσκολα θα συγχρονίζονται οι παίχτες, για να γίνεται ζωντανά.

Και κάτι ακόμα. Επιτρέπονται οι αρνητικές βαθμολογίες; Εγώ δηλαδή τώρα, αν το έχω βρει, μπορώ να το πω κι ας μην έχω μαζεμένους πόντους; Κι αν δεν το βρω, από που θα αφαιρεθούν οι πόντοι της ποινής μου;

Message edited by anastam - Κυριακή, 02.04.2017, 15:30
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 15:37 | Message # 6
anastam,

Η Σκέψη μου αρχικά ήταν να βρούμε μια ώρα που να βολεύει όσο τον δυνατόν περισσότερους για να παίζουμε ζωντανά... κατά το βραδάκι ας πούμε... σκεφτείτε το και πείτε μου...

Τώρα ναι, αν θέλεις λες την φράση, όποτε θέλεις την λες, αλλά θα πεις την φράση να πάρεις 3 πόντους ενώ μπορείς να πάρεις μέχρι και 31...

Ωστόσο την παρούσα στιγμή η glasses έχει ήδη 4 πόντους αν την πεις θα πάρεις 3 πόντους, δεν έχει κάποιο νόημα, θα έχεις βρει το παιχνίδι αν είναι σωστή αλλά και θα έχεις χάσει... Σίγουρα θέλεις να την πεις???

Είναι το πρώτο παιχνίδι και πάμε δοκιμαστικά, μήπως να μην ξαναπαίζει ο ίδιος ακόμη και αν το βρίσκει γράμματα για να μην περιμένουμε και να παίζει κάποιος άλλος?

Όσο για την αρνητική βαθμολογία, το σκεφτόμουν αυτό, ναι αρχικά είναι μηδέν οπότε θα πάει μείον και στα αληθινά παιχνίδια συμβαίνει αυτό, αλλά οι πόντοι που κερδίζεις είναι περισσότεροι οπότε ίσως είναι δύσκολο να πας μείον...

Εναλλακτικά σκεφτόμουν το ελάχιστο να είναι μηδέν, αλλά το κάνει πιο δύσκολο να πηγαίνει μείον και εξαναγκάζει τον άλλο να σκέφτεται και όχι απλώς να λέει γράμματα...

είναι το πρώτο παιχνίδι, είναι ωραίο να τα δούμε όλα αυτά τώρα...

Message edited by txc2004 - Κυριακή, 02.04.2017, 16:12
glassesDate: Κυριακή, 02.04.2017, 15:47 | Message # 7
το Λ
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 15:53 | Message # 8
glasses, Υπάρχει!

Σκεφτείτε και τα παραπάνω και πείτε μου γνώμες...
anastamDate: Κυριακή, 02.04.2017, 16:03 | Message # 9
txc2004, εντάξει, ας το κάνουμε σύμφωνα με την αρχική σου σκέψη.

Πιστεύω ότι η glasses το έχει ήδη βρει!   victory 
Κανένα βραδάκι να μαζευτούμε να παίξουμε.
tarantulaDate: Κυριακή, 02.04.2017, 16:25 | Message # 10
Μήπως, θα έπρεπε να γράψει η glasses, όλα τα σύμφωνα γράμματα (σε 1 μήνυμα) από δω και κάτω και μετά να πει τη φράση μιας και σίγουρα την έχει βρει, διότι αν πει φωνήεν ύστερα, παρόλο που θα είναι σωστό θα χάσει τη σειρά της και τους υπόλοιπους πόντους;

Message edited by tarantula - Κυριακή, 02.04.2017, 16:28
dreamcatchDate: Κυριακή, 02.04.2017, 16:36 | Message # 11
Για παμε λοιπον!

Το Τ!
glassesDate: Κυριακή, 02.04.2017, 16:42 | Message # 12
Νομίζω ότι είναι καλύτερο να υπάρχει ώρα έναρξης του παιχνιδιού, γνωστή εκ των προτέρων, ώστε να υπάρχουν αρκετοί παίκτες.
Δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο ή εφικτό να υπάρχει μία λίστα που να δηλώνουν συμμετοχή όσοι ενδιαφέρονται κάθε φορά.
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι έχει βρει τη φράση ,αν είναι σωστός,ας παίρνει όλους τους βαθμούς και ας λήγει το παιχνίδι. Είναι βαρετό να λες τα γράμματα ένα ένα για να πάρεις πόντους. Οι υπόλοιποι θα περιμένουν μήπως κάνεις λάθος?
Επίσης αν δεν έχει κάποιος βρει τη φράση και πει ένα γράμμα( είτε σωστό είτε λάθος)  καλύτερα να περιμένει να παίξουν και οι άλλοι και μετά να ξαναπαίξει.

Χι χι και εγώ νομίζω ότι το έχω βρει!!!
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 16:43 | Message # 13
tarantula,

Αν το έχει βρει δεν υπάρχει λόγος να μην το λέει, ας το πει και θα είναι η νικήτρια αυτού του παιχνιδιού!

glasses,

Αν το έχεις βρει απλά το λες και είσαι νικήτρια σε αυτό τον γύρο, σε νέο παιχνίδι θα είναι από την αρχή οι πόντοι...

Αν δεν το ξέρεις πρέπει να πεις και πάλι γράμμα για να συνεχίσει κάποιος άλλος...

dreamcatch

Αναμένουμε να ξαναπαίξει η glasses...

---

Δύο κύριες ερωτήσεις που πρέπει να δούμε...

Να ξανά παίζει κάποιος εάν βρίσκει γράμμα ή όχι?

Εάν ναι να ξαναπαίζει κάποιος και στα φωνήεν?

Επίσης σε νέο παιχνίδι θα κάνει κάποιος άλλος την αρχή από αυτόν που κέρδισε τελευταία για να υπάρχει η δυνατότητα και άλλος να ξεκινήσει πρώτος...
txc2004Date: Κυριακή, 02.04.2017, 16:45 | Message # 14
Η glasses συμφωνεί να παίζει ένας την φορά, οκ?
Μάλλον μια φορά ο καθένας! biggrin

Εντάξει αυτό βγήκε εύκολο,
Σε πιο δύσκολο δε θα παίζει εύκολα κάποιος πολλές φορές...

Και να μη κοιτάμε στο ιντερνετ... biggrin

Message edited by txc2004 - Κυριακή, 02.04.2017, 16:58
glassesDate: Κυριακή, 02.04.2017, 16:58 | Message # 15
Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΛΗΣ
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Ο Τροχός της Τύχης (Ελάτε τώρα που γυρίζει!)
Page 1 of 181231718»
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια