Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Κυριακή, 22.10.2017, 22:15
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Περί Pizza's... ο λόγος! (Πίτσα σπιτική, απολαυστική, γρήγορη!)
Περί Pizza's... ο λόγος!
txc2004Date: Δευτέρα, 20.03.2017, 11:25 | Message # 1
Group: Vip
Status: Offline

Περί Pizza's... ο λόγος!
Πίτσα σπιτική, απολαυστική, γρήγορη!

Ανέκαθεν είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία στην πίτσα, μιλάμε για τόση αδυναμία ούτε χελωνονιτζάκι να ήμουν! Το θέμα είναι ότι για να πάρω την αγαπημένη μου πίτσα όπως την θέλω από το κατάστημα της προτίμησής μου, κοστίζει το ελάχιστο 20 ευρώ, επομένως δεν είναι για κάθε μέρα. Και δεν έχω και φούρνο να πεις ότι θα μπορούσα να ξεγελάσω την όρεξή μου με μια κοινή του εμπορίου...

Έτσι σήμερα σκέφτηκα, δεν μπορεί να μην υπάρχει, τα πάντα μπορείς να βρεις στο ίντερνετ... Κοιτάω από δω, κοιτάω από κει και ναι είναι πραγματική εδώ και πολύ καιρό, αλλά εγώ τώρα το έμαθα και για μένα ήταν μια ανακάλυψη...

Η πίτσα σε τηγάνι, ή όπως είναι το επίσημο όνομά της: «Skillet Pizza» είναι γεγονός!

Είναι εύκολη να φτιαχτεί, γρήγορη και το ίδιο απολαυστική!

Παραθέτω ένα βίντεο και μερικές σελίδες στα ελληνικά και στα αγγλικά, με τα καλύτερα αποτελέσματα που βρήκα πάνω στο θέμα, για να πάρετε μερικές ιδέες, έως ότου να μπορείτε να τις φτιάχνετε εντελώς μόνοι σας:

Και μετά από μια καλή πίτσα τι πιο ωραίο και ένα χορταστικό επιδόρπιο:

Σημείωση:
Το κορίτσι που θα μου φτιάχνει αυτές τις δύο pizzas όποτε θέλω, το παντρεύομαι!
Attachments: 5220518.png(213Kb) · 7902148.png(220Kb)

Message edited by txc2004 - Δευτέρα, 15.05.2017, 05:20
txc2004Date: Δευτέρα, 20.03.2017, 12:04 | Message # 2
Και για έξτρα απόλαυση...

Μου έχει μήνει από το σχολείο αυτό:

Αν είναι μεγάλο μέγεθος η πίτσα, ρίχνεις από πάνω και τηγανητές πατάτες...

Αν είναι ατομικό μέγεθος η πίτσα, τότε μπορεί να διπλωθεί και να γεμιστεί με πατάτες τηγανητές και πάνω από τις πατάτες κέτσαπ!

Σημείωση:
Κάτι έμαθα κι εγώ στο σχολείο!

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 22.03.2017, 05:16
vampireniaaaDate: Τετάρτη, 22.03.2017, 02:17 | Message # 3
Group: χρήστες
ontws teleia idea, to idio ginetai k akoma pio eukola/grigora,me vasi pitas apo souvlaki anti gia kanoniko zimari pizzas!tautistika me tn latreia gia pizza tongue kalo vradi smile
txc2004Date: Τετάρτη, 22.03.2017, 05:05 | Message # 4
Χμ... καλή ιδέα και αυτή!

Είναι η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με αυτό το τρόπο και ανακάλυψα ότι πρέπει να μάθεις να την φτιάχνεις... Εντάξει στον φούρνο είναι εύκολα τα πράγματα, την βάζεις την βγάζεις και είναι έτοιμη...

Εδώ όμως τώρα θέλει να μάθεις τα μυστικά της... Κάθε φορά την κάνω και καλύτερη!

Επίσης θυμήθηκα ότι οι φούρνοι της γειτονιάς συνήθως δέχονται φαγητά για ψήσιμο...

Καλημέρα! smile

Message edited by txc2004 - Τετάρτη, 22.03.2017, 05:10
κουλίτσαDate: Τετάρτη, 22.03.2017, 12:13 | Message # 5
Καλημέρα κ από μένα!πίτσα,γρήγορο φαγητό,εύκολο,νόστιμο,για όλα τα γούστα σε βγάζει από τη δυσκολη θέση όταν εχεις καλεσμένους που σου κάναν ''αρμενικη'' βίζιτα.Στην οικογένειά μας,μας αρέσουν οι πίτσες οι αφράτες με τη ζύμη να είναι δυο δάχτυλα κ το κασεράκι πάνω μπόλικο....Η δική μου συνταγή για πίτσα είναι το κάτι άλλο,οι δικοί μου έχουν φάει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες αλλα στο τέλος το βρήκα....δεν σας τη δίνω!όχι κοριτσια ακούτε τί λέει ο txc2004!μάθετε να μαγειρεύετε!καλές οι κατεψυγμένες αν δεν έχεις χρόνο,για να ένα βράδυ αφραγκίας και μεγάλης πείνας,αλλά το σπιτικό πράγμα είναι αλλιώς!θα το εκτιμήσουν κ τα αγόρια σας!Πάντως το δικό μου μικρο μυστικό είναι ειναι η ζάχαρη να λιώσει με τη μαγιά σε χλιαρό νεράκι κ μετα τα υπολοιπα υλικά.....προσπαθήστε,δοκιμάστε,πειραματιστητε,η ανταμοιβή που νοιώθεις όταν βλέπεις στην πρωτη δαγκωνιά να κάνουν όλοι μμμμμ είναι το κάτι άλλο.....!!
txc2004Date: Τετάρτη, 22.03.2017, 13:09 | Message # 6
Μμμ... μου άνοιξε η όρεξη... πάω να μαγειρέψω! lol
vampireniaaaDate: Τετάρτη, 22.03.2017, 15:23 | Message # 7
Group: χρήστες
odws thelei diaforetiki diadikasia gia na tin kaneis sto tigani,idika me tn kanoniki zimi. alla epd to exo kanei apires fores me tn pita soyvlakiou se diavevew oti ine para poli eukolo :P to mono pou prepei na prosexis ligo ine i pita min sou kaei apo kato. giauto an thes na psithun pio grigora ta apo pano ylika. bazeis ena alouminoxarto  apo pano k eisai koble smile kalo mesimeri. kai thanks gia to reward tongue smile
txc2004Date: Πέμπτη, 23.03.2017, 11:47 | Message # 8
vampireniaaa,

Εγώ κάνω την εύκολη ζύμη, μόνο με αλευράκι και νερό και με το χέρι ζύμωμα, μέχρι να ζεσταθεί το τηγάνι είναι έτοιμη και ψήνεται γρήγορα, την σκεπάζω όπως δείχνει το βίντεο και μεσαία φωτιά...

πρέπει να βρεις την φωτιά ανάλογα πόσο δυνατή είναι η κουζίνα σου, έτσι είναι αδύνατον να καεί...

για εμένα είναι το 3 στο μάτι της κουζίνας και έχω προ-ψήσει την σάλτσα νωρίτερα...

ισχύει αυτό που είπα προηγουμένως, ανάλογα τι χρησιμοποιεί κάποιος πρέπει να βρει τον τρόπο που δουλεύει για εκείνον, ανάλογα τα υλικά και πόσο ψήσιμο θέλουν, την ζύμη, την κουζίνα...

και όπως λέει και η κουλίτσα:

Βάλτε πράμα μέσα!

Message edited by txc2004 - Πέμπτη, 23.03.2017, 12:25
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Περί Pizza's... ο λόγος! (Πίτσα σπιτική, απολαυστική, γρήγορη!)
Page 1 of 11
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια