Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Κυριακή, 04.12.2016, 20:19
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 2 of 2«12
Forum » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Φιλοσοφικό Ερώτημα: Τα όρια! (Τα όρια έχουν άραγε όρια?)
Φιλοσοφικό Ερώτημα: Τα όρια!
txc2004Date: Παρασκευή, 04.11.2016, 11:57 | Message # 16
Group: Vip
Status: Online
sakis7777,

Αφού για σένα τα όρια σημαίνουν συνδυασμοί και αυτοί έχουν την ιδιότητα να τείνουν προς το άπειρο, είναι σαν να λέμε τα όρια είναι απεριόριστα...!

Να μια πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική άποψη!

Έγραψες πέντε γραμμούλες, αλλά μου φαίνεται περικλείουν όλο το σύμπαν...

Ορίζεις μέσα από τους συνδυασμούς των ορίων την ψυχό-συναισθηματική κατάσταση του ανθρώπου και τους πιθανούς συνδυασμούς που μπορεί να πάρουν - στη ουσία αυτό είναι που κάνει μοναδικό τον κάθε άνθρωπο - και μπορούμε να πούμε ότι φτάνουμε από την υλική στην πνευματική κατάσταση πλέον, μέσα από το υλικά όρια (σώμα) στα ενεργειακά όρια του ανθρώπου (νους πνεύμα)...

Τα υλικά όρια όλοι τα γνωρίζουμε... Τι γίνεται όμως όταν βρει κάποιος τον τρόπο να ξεπεράσει τα νοητικά/πνευματικά όρια που ο ίδιος έχει θέσει στον εαυτό του?

Εδώ έρχεται το ωραίο... θα δει ότι δεν υπάρχει πλέον κανένα είδους όριο υλικό η πνευματικό και ανοίγετε όλο το σύμπαν μπροστά του...

---

Βλέπω το ερώτημά μου, να γίνεται δημοφιλές σε όλες τις επιστημονικές κοινότητες, πανεπιστήμια και σχολεία του κόσμου σαν το πιο πολύπλευρο φιλοσοφικό ερώτημα που έχει τεθεί... Χαχαχα!

Message edited by txc2004 - Παρασκευή, 04.11.2016, 13:43
nordomDate: Παρασκευή, 04.11.2016, 18:53 | Message # 17
Group: χρήστες
Πιστευω εχεις φύγει απο την πορεία λογικού επιχειρήματος. Το όριο είναι ένα νοητό κατασκεύασμα,ένας ορισμός. Λέγοντας οτι τα όρια δεν έχουν όρια δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, επειδή αντικρούει τον ορισμό του. Είναι σαν να λες οτι ένα σημείο έχει πολλά σημεία, ή οτι ο ήλιος είναι γαλαξίας.Μπορεί να ακούγεται ρομαντικό, αλλά κατά βάθος είναι παραλογισμός.
Μιάς και φαίνεται να αναφέρεστε σε "πνευματικά" όρια, το πρόβλημα είναι οτι επειδή το "πνεύμα" δεν μπορεί να ποσοτικοποιηθεί, δεν μπορείς να εφαρμόσεις πάνω του την έννοια του "ορίου".
Η άποψή μου, εν πάσει περιπτώσει :P
txc2004Date: Παρασκευή, 04.11.2016, 20:33 | Message # 18
Μα φυσικά και να θέσεις την άποψή σου ελεύθερα δεν κατακρίνει κάποιος κάποιον...

Και όπως είπαμε προηγουμένως δεν λογομαχούμε, εκφράζουμε απλώς ελεύθερα τις σκέψεις μας...

Γιατί λοιπόν έχω φύγει από την πορεία του λογικού επιχειρήματος? Ποιος είπε ότι πρέπει υφίσταται μόνο η λογική? Σημείωση ότι το αντίθετο της λογικής που θέτω εδώ, δεν είναι η τρέλα είναι το αυθαίρετο, αυθαίρετη σκέψη που λέμε...!

Το βλέπεις έτσι γιατί θέτεις όρια, εσύ ο ίδιος, αυτή την στιγμή, στον εαυτό σου...

Δεν είπα ότι τα όρια δεν έχουν όρια, αυτό ψάχνουμε! Αναρωτήθηκα: Τα όρια έχουν άραγε όρια? Και αν ναι, τότε ο εαυτός τους είναι το όριο των ορίων τους? Τότε πιθανόν αυτό τα κάνει ακίνητα κτλ κτλ. Ναι είναι ένα παράδοξο...

Είναι όπως το παράδοξο με το ταξίδι στον χρόνο που είναι πιο γνωστό:

έχει κάποιος τελικά την δυνατότητα να πάει πίσω στον χρόνο και να διορθώσει ένα συμβάν, εφόσον όμως πάει και το διορθώσει, στο μέλλον δεν θα συμβεί αυτό το συμβάν. Αλλά αφού δεν θα συμβεί αυτό το συμβάν στο μέλλον δεν θα έρθει και η ανάγκη να πάει πίσω να το διορθώσει, εφόσον τελικά δεν θα πάει πίσω να το διορθώσει, θα συμβεί τελικά το συμβάν... έτσι θα θελήσει να πάει πίσω στον χρόνο... κοκ... εις το άπειρον...

είναι από τα πράγματα που ίσως ποτέ να μην απαντηθούν... μπορεί και να απαντηθούν όμως που ξέρεις...

Ναι ένα σημείο έχει άπειρα μικρότερα σημεία, μπορείς να το επαληθεύσεις και με την φυσική με την πνευματικότητα...

Όχι ο ήλιος είναι ο γαλαξίας, ο ήλιος μπορεί να είναι όλο το σύμπαν και όλο το σύμπαν να είναι ο ήλιος, μπορείς στην λέξη ήλιος να βάλεις εαυτός...

Βέβαια πάμε αλλού τώρα έτσι, κάποιος που έχει ασχοληθεί με το πνευματικό μονοπάτι διαλογισμό τσάκρα κτλ καταλαβαίνει τι λέω...

Και ναι όπως το λες το "πνεύμα" δεν μπορεί να ποσοτικοποιηθεί δεν μπορείς να του εφαρμόσεις όρια, επομένως ναι είναι απεριόριστο...

Μπορεί να είναι ολόκληρο το σύμπαν...
'Όταν όμως το πνεύμα συμπυκνώνεται και γίνεται ένα σημείο, τι είναι?
Είναι ο εαυτός μας!

Ο άνθρωπος έχει συμπυκνώσει τόσο πολύ το πνεύμα του, το έχει εντάξει τόσο πολύ στο υλικό φάσμα και αυτό είναι που του φέρνει όλα αυτά τα πάνδεινα, αρρώστιες δυστυχία κτλ

Ο πραγματικός σκοπός του διαλογισμού είναι να φέρει την κατάσταση του πνεύματος πίσω στην φυσική του ύπαρξη, που είναι να είναι ένα με το σύμπαν...

Message edited by txc2004 - Παρασκευή, 04.11.2016, 20:37
nordomDate: Παρασκευή, 04.11.2016, 22:05 | Message # 19
Group: χρήστες
Στο πρώτο σου post κάνεις αναφορά και χρήση των έννοιών της φιλοσοφίας, συνεπαγωγής και της λογικής ανάλυσης. Δεν μπορείς απο την μία να στηρίζεις όλα τα επιχηρείματά σου πάνω στην λογική, και αμέσως μετά να την απορρίπτεις tongue . Επίσης η γλώσσα που χρησιμοποιείς και σου επιτρέπει να εκφράζεσαι και πολλες φορές να σκέφτεσαι, είναι αποκύημα λογικής. Η έννοια του παραδόξου ανήκει στην λογική, γιατί αναρωτιέσαι κι εσύ ο ίδιος για την λογική σημασία και επάρκεια ενός (κατ'εσέ) παραδόξου ? Όταν προσπαθείς να βγάλεις την λογική απο όλα όσα στηρίζονται πάνω σε αυτήν δεν σου μένει απολύτως τίποτα. To χρονικό παράδοξο σε προβληματίζει (και όλους μας) επειδή χρησιμοποιούμε λογική προσπαθώντας να το αναλύσουμε, αν δεν το κάναμε, δεν θα υπήρχε παράδοξο, δεν θα υπήρχε καν πρόταση.
Καταλαβαίνω όλα όσα προσπαθείς να πεις, αλλά για εμένα ανήκουν περισσότερο στην σφαίρα του ρομαντισμού και του λυρισμού παρά της φιλοσοφίας.
Ολα τα παραπάνω τα έγραψα καλοπροαίρετα, καμία εριστική διάθεση οπότε μην με παρεξηγήσεις xd
txc2004Date: Παρασκευή, 04.11.2016, 23:14 | Message # 20
Quote nordom ()
Στο πρώτο σου post κάνεις αναφορά και χρήση των έννοιών της φιλοσοφίας, συνεπαγωγής και της λογικής ανάλυσης. Δεν μπορείς απο την μία να στηρίζεις όλα τα επιχηρείματά σου πάνω στην λογική, και αμέσως μετά να την απορρίπτεις tongue .

Γιατί?

Βλέπετε πόσο παγιωμένος είναι ο κόσμος σε αυτά τα πέντε πράγματα που έχει μάθει και αυτομάτως απορρίπτει όλα τα άλλα?

Γιατί να μην χρησιμοποιήσω ότι έχω? Αν την μία φορά μου χρειάζεται η συνεπαγωγή αυτή θα χρησιμοποιήσω αν την άλλη μου χρειάζεται η φιλοσοφία αυτή θα χρησιμοποιήσω, αν μου χρειάζεται η λογική την λογική θα χρησιμοποιήσω... Όλα αυτά μαζί και τίποτα από αυτά, την ίδια δεδομένη στιγμή... γιατί? γιατί μπορώ να το κάνω!

Όταν όμως φτάνει κάποιος σε αυτό το σημείο που όλα τα παραπάνω δεν του δίνουν κάποια λύση τότε τι πρέπει να κάνει? Πρέπει να βρει κάτι άλλο ότι και να είναι αυτό...

Ο κόσμος έχει χτιστεί και οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έχουν γίνει πάνω στην μη λογική... κάποτε ο κόσμος θεωρούσε ότι η γη ήταν επίπεδη και ήταν πολύ σίγουρος γι αυτό, κάποτε αυτό που λέμε τροχός είχε τετράγωνο σχήμα και θεωρούσαν ότι αυτό ήταν το καλύτερο σχήμα που μπορεί να έχει, κάποτε θεωρούταν χαζό ότι ο άνθρωπος μπορούσε να πετάξει, να πάει στο φεγγάρι κτλ κτλ...

Έως ότου κάποιος είχε το θάρρος να να εξερευνήσει ακόμα και με κίνδυνο της ζωής του μη πέσει στο "γκρεμό" και έτσι ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ότι η γη είναι στρογγυλή, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ότι ο κύκλος θα ήταν πιο αποδοτικό σχήμα για τον τροχό, ΕΙΔΕ αυτό που δεν έβλεπαν άλλοι ότι αν χρησιμοποιήσει κατάλληλα κάποιους νόμους της φυσικής θα μπορούσε να πετάξει κτλ κτλ...

Όλα αυτά όμως φάνταζαν τρελά για τους κοινούς ανθρώπους, θεωρούσαν τους άλλους τρελούς και με χαζές ιδέες... Γιατί? γιατί αυτό τους έλεγε η λογική... και η λογική από πηγάζει? από τον συνδυασμό όλων αυτών που ξέρει κάποιος...

Επομένος αν αφαιρέσεις την λογική τι μένει? Η μη λογική που σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι ούτε το αυθαίρετο ούτε η τρέλα αλλά η μη γνώση...

Τι συμβαίνει όμως όταν κάποιος ξέρει/βλέπει κάτι παραπάνω... κάνει υπέροχα πράγματα!

Όταν προσπαθείς να βγάλεις την λογική απο όλα όσα στηρίζονται πάνω σε αυτήν δεν σου μένει απολύτως τίποτα.

Γι αυτό ακριβώς εμένα μου αρέσει να χρησιμοποιώ τόσο την λογική όσο και το αντίθετο άκρο της, τώρα αναφέρομαι στην τρέλα... Χαχαχα!

---

Στην πραγματικότητα εγώ χρησιμοποίησα μη λογικά επιχειρήματα για να δώσω μια λογική εξήγηση... Γιατί το έκανα αυτό?  Γιατί ο κόσμος συνήθως απαιτείται στο να υπάρχει λογική εξήγηση, εμένα δεν με ενδιαφέρει η λογική εξήγηση εφόσον παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω...

Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω και στον mr Jones και αυτό εξηγώ τώρα και σε εσένα... Εσείς προσπαθείτε να το εκλογικεύσετε, εμένα δεν με απασχολεί αυτό.

Ούτε είμαι αντίθετος σε ότι έχει πει ο κάθε ένας συμφωνώ με όλους και επαυξάνω.

Ο σκοπός ήταν να μπούμε σε μια σκέψη... αυτό επετεύχθει!
Ο κάθε ένας με τον δικό του τρόπο έδωσε μια εξήγηση και νόημα και ήταν πάρα πολύ ωραίες και ενδιαφέρουσες σκέψεις όλα!

Εγώ είπα ότι έχω ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης... το είπα γιατί ξέρω ότι το έχω, όπως ξέρω ότι ο άλλος δεν μπορεί να το καταλάβει... γι αυτό προειδοποίησα... Χαχαχα!

Όπως εγώ δεν προσπαθώ να φέρω τον άλλο στον δικό μου τρόπο σκέψης έτσι και ο άλλος δεν μπορεί να με φέρει στον δικό του τρόπο σκέψης επειδή δεν καταλαβαίνει τον δικό μου...

Στην πραγματικότητα τα ίδια λέμε όλοι, απλά ο καθένας με τον δικό του τρόπο...

Σαφώς και δεν αντιμαχόμαστε συζητάμε ειρηνικά και ήρεμα! Χαχαχα!

---

Σκέφτομαι κάνα μήνα τώρα να προχωρήσω στο επόμενο ερώτημα το οποίο θα είναι επιστημονικής φύσης... Προειδοποιώ όμως εκεί θα είμαι αδίστακτος... Χαχαχα!

Message edited by txc2004 - Σάββατο, 05.11.2016, 23:07
Forum » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Φιλοσοφικό Ερώτημα: Τα όρια! (Τα όρια έχουν άραγε όρια?)
Page 2 of 2«12
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια