Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Παρασκευή, 09.12.2016, 03:52
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 2 of 2«12
Forum moderator: Kwnnos 
Forum teniesonline.ucoz.com » Διαφορα » Παράξενα-Περίεργα-Μεταφυσικό » Υπνική παράλυση... Tι είναι στην πραγματικότητα;
Υπνική παράλυση... Tι είναι στην πραγματικότητα;
TremorDate: Δευτέρα, 07.03.2016, 00:08 | Message # 16
Group: χρήστες
Status: Offline
Έχω και εγώ 2 περίεργα περιστατικά του ύπνου. Το ένα συνέβη στην αδερφή της γιαγιάς μου η οποία έχασε τα μαλλιά και τα φρύδια της στον ύπνο της και ξύπνησε φαλακρή. Και το άλλο έγινε με μια συμμαθήτριά μου η οποία είδε στον ύπνο της να καίγεται το χέρι της και ούρλιαζε από τον πόνο,ξύπνησε τους γονείς της οι οποίοι συνειδητοποίησαν σημάδι από κάψιμο στο χέρι της. Μας τα έλεγε η μητέρα της και είχαμε φρικάρει.

Message edited by Tremor - Δευτέρα, 07.03.2016, 00:08
DthomasDate: Δευτέρα, 07.03.2016, 06:46 | Message # 17
Παιδια πολυ ωραια τα λετε ολοι σας.. εγω το παθαινα αυτο απο μικρος συνεχεια, πιο πολυ το παθαινα οταν φοβομουν τα βραδια πριν κοιμηθω.. αμεσως ελεγα το πατερ ημων κ μου περνουσε.. το προπερσινο καλοκαιρι οπως καθε χρονο παω σε νησια για δουλεια κ μενω μονος μου.. ολα αυτα που αναφερατε δλδ ακανωνιστες ωρες υπνου αγχος κουραση τα ειχα μεχρι που γνωρισα και εναν συναδελφο που μιλουσε για μεταφυσικα,γιογκα,κτλ κτλ κ μ αρεσουν αυτες οι συζητησεις κ μ εδωσε ενα βιβλιο που αρχισε να μιλαει για την αγαπη κ την υγεια κ μετα το πηγε σε διαλογισμο κ ποσο καλο μας κανει..δουλευα 13-14 ωρες με 2-3 5αλεπτα διαλειματα κ καπου εκει αρχισα να παθαινω παραλυσεις καθε μερα..(ταυτοχρονα εκανα διαλογισμο οποτε ειχα χρονο στο σπιτι, η μαλλον προσπαθουσα να κανω...)ερχετε μια μερα που το επαθα και κρατουσε παρα πολυ ωρα μεχρι που το πειρα αποφαση οτι τωρα θα παιθανω μονος μου..κ ενιωθα παρα πολυ ασχημα το πιστεψα.. τοτε του το λεω τι παθαινω κ μ λεει μην φοβασαι ρε εκεινη την στιγμη περνας σε αλλη συχνοτητα και αν αντι να φοβηθεις σκεφτεις κατι καλο κατι που θες να κανεις μπορεις να το καταφερεις... ετσι λοιπον δεν περνανε δυο μερες το ειχα στο μυαλο μου κ τσουπ σε ενα ρεπο εκει π κοιμομουν το μεσσημερι ξυπναω κ δεν μπορουσα να κανω τπτ με ποιανει πανικος κ λεω μεσα μου οπα ηρεμησε θυμηθηκα τι μου ειπε κ σκεφτομουν τους γονεις μου να τρωνε στο τραπεζι με τν αδερφο μου κ λεω τωρα θα φυγω θα ειμαι εκει στο παραθιρο και θα τους κοιταζω για λιγο και μετα θα γυρισω πισω... και νιωθω παιδια οτι ειμαι στον αερα εχω μπει μεσα στον τοιχο και κατι με ρουφαει σαν μαυρη τρυπα που βλεπουμε στις ταινιες..ευχομαι να μην το παθει κανενας ποτε στην κυριολεξια τρομοκρατηθηκα μου πειρε πολυ καιρο να κοιμηθω σαν ανθρωπος...
HumanTargetDate: Τρίτη, 04.10.2016, 16:11 | Message # 18
Group: Vip
μου έχει συμβεί παρα πολλές φορες, υπάρχει περίοδος που θα έλεγα ότι έχει έξαρση, απλά μην το φοβάστε, δεν είναι καμια Μόρα και τίποτα το παραφυσικό, έχει άλλωστε αποδειχθεί επιστημονικά.

Προσωπικά διαβάζοντας πολλά από αυτά που λέγονται μέσα στο internet έχω καταφέρει τις περισσότερες φορες να ανοίξω τα ματια μου και πραγματικά δεν είδα απόλυτος τίποτα πέρα από αυτά που θα έπρεπε να δω υπό κανονικές συνθήκες

αυτό συμβαίνει γιατί ενώ το σώμα είναι κουρασμένο και φτάνει στο σημείο REM δηλαδή κοιμάται, το μυαλό είναι σε υπερδιέργερση και δεν έχει προλάβει να ακολουθήσει το σώμα, με αποτέλεσμα οι κτύποι της καρδιας μας να είναι πιο γρήγοροι και σε συνδυασμό με το φόβο που αισθάνεται ο παθών να γίνετε ακόμα γρηγορότερος, το μούδιασμα είναι και αυτό επειδή το σώμα μας είναι σε κατάσταση ύπνου, το ίδιο και το πλάκωμα που νιώθουμε
ουσιαστικά είναι αυτό που είπα πριν, κοιμάται το σώμα και το μυαλό όχι
δεν έχει καμια σχέση με την αστρική προβολή, γιατί στην αστρική προβολή το πνεύμα ταξιδεύει (το έχω προσπαθήσει και δεν έχω καταφέρει τίποτα :P )

μου έχει τύχη μέσα σε 1 μονο βραδυ να το πάθω 4 φορες και το μονο που με ενόχλησε ήταν ότι έχανα χρόνο γιατί το πρωί έπρεπε  να ξυπνήσω πολύ νωρίς για δουλειά. Και τις 4 φορες κουνήθηκα από μόνη μου για να βγω από την κατάσταση αυτή. Σε άλλες συνθήκες που δεν με περιορίζει ο χρόνος κάθομαι και το απολαμβάνω και πραγματικά το πρωί ξυπνάω έχοντας κάνει τον καλύτερο ύπνο

Added (04.10.2016, 17:11)
---------------------------------------------
μην πανικοβάλλεστε και μην σκέφτεστε Μόρες και  σαχλαμάρες γιατί πολλές φορες το μυαλό μας παίζει παιχνίδια, σκεφτείτε ότι είναι κάτι ωραίο και ότι δεν σας ενοχλεί και αν μπορείτε απολαύστε το, εγώ όταν το πήρα απόφαση ότι δεν είναι κάτι το φοβερό και ότι είναι μια ωραία εμπειρία από τότε έχω κάνει τους καλύτερους ύπνους όσες φορες έχει συμβεί, άσε που βγαίνω πιο εύκολα

προσωπικά όσες φορες το έχω πάθει κατάφερα να βγω μονο με ανοιχτά τα ματια.

Message edited by HumanTarget - Τρίτη, 04.10.2016, 16:09
Maria82Date: Τρίτη, 04.10.2016, 17:31 | Message # 19
kostas-driver,  εμενα μου εχει συμβη πολλες φορες αλλα ποιο πολυ οταν ημουν μικρη κ ειχα περασει κατι πολυ σκληρο για ενα παιδι... αλλα ποτε δεν ειχα πει κατι γιατι φοβομουν κ το κρατουσα για εμενα... τα ποδια μου ενιωθα κ τα χερια μου... kostas-driver,  χαιρομαι γιατι νομιζα οτι ειχα σαλταρη...
tilemachosDate: Τρίτη, 04.10.2016, 21:39 | Message # 20
η υπνική παράλυση δεν είναι τίποτε περισσότερο από μίας μορφής συνειδητού ονείρου. όπως σε αυτή την υπέροχη ικανότητα του εγκεφάλου να ξυπνάς μέσα σε όνειρο , το οποίο εύχομαι να συμβεί σε όλους , αφού είναι είναι μία από τις εκπληκτικότερες εμπειρίες που μπορέι να ζήσει κανείς , έτσι και η υπνική παράλυση ε'ιναι ένα συνειδητό όνειρο μόνο που συμβαίνει σε εφιάλτη. και ο εφιάλτης αυτός έχει πάντοτε τον ίδιο χαρακτήρα. πολλές μορφές μαύρες και ακανόνιστες οι οποίες κινούνται πάντοτε απειλητικώς προς τα εσένα. πρόκειται για διαταραχές ύπνου αφού παντοτε συμβαίνουν λίγο πριν ή λίγο πιο μετά τον rem. το ενδιαφέρον είναι πως μερικές μέρες πολλοί έχουν την ίδια υπνική διαταραχή η οποία είναι μη εντοπίσιμη και αυτές ακριβώς τις μέρες συμβαίνει η υπνική παράλυση. κάθε φορά λοιπόν που το βιώνεις ,(και εδώ είναι το περίεργο) αυτές οι τρομε΄ρες και φοβερές μάυρες φιγούρες γίνονται όλοένα και τρομακτικότερες ενώ κανονικώς θα έπρεπε να υπάρχει ένα σταθερό μοτίβο. Και εδώ ακριβώς ξεικινούν οι μύθοι οι οποίοι σχηματίζουν το θρύλο των δαιμόνων και άλλα τέτοια. Μία εξήγηση είναι πως αναλόγως το επίπεδο κούρασης , αντίστοιχου επιπέδου θα είναι ο εφιάλτης , ενώ μία άλλη αναφέρει πως είναι συνάρτηση του πότε το παθαίνεις ,(πριν ή μετά τον rem) . Τελευταίως έχει προταθεί (κατά τη γνώμη μου είναι η σωστότερη όλων) , πως το επίπεδο της έντασης του εφιάλτη είναι συνάρτηση της τεχνικής (ακούσιας ή εκούσιας) που ασκειται από το άτομο προκειμένου να εισέλθει σε αυτή την κατάσταση. Ναι υπάρχουν τεχνικές συνειδητού ονείρου με τη μέθοδο W.I.L.D. να έχει στοχοποιηθεί περισσότερο με την υπνική παράλυση. αυτήν την τεχνική εξασκούν οι περισσότεροι από εμάς ακουσίως και τυχαίνεινα είναι η ευκολότερη. Υπάρχουν αρκετές ακόμη όπως η M.I.L.D. , W.B.T.B. . Τελος κορυφαία πανεπιστήμια έχουν πλεόν κατασκευάσει και φάρμακα όπου μπορούν να προκαλέσουν συνειδητό όνειρο απλώς ποτέ υπνική παράλυση.
Τώρα τελευταίως , ανακαλύφθηκε από Έλληνα και μία επιπλέόν τεχνική συνειδητού ονείρου η οποία είναι και η απλούστερη από όλες και όχι μόνο αυτό, μπορείς κατά βούλησην να εισέλθεις είτε σε κατάσταση συνειδητού ονείρου είτε σε κατάσταση υπνικής παράλυσης. Περισσότερες λεπτομέρειες για τις τεχνικές αλλά και δεδομένα μπορείτε να βρείτε στις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες του πανεπιστημίου στανφορντ και χαρβαρντ. στην ελλάδα υπάρχουν και κοινότητες , όπουν αποκαλούν εαυτούς και δικαίως «ονειροναύτες» .

Message edited by tilemachos - Τρίτη, 04.10.2016, 21:43
HumanTargetDate: Τετάρτη, 05.10.2016, 14:03 | Message # 21
Quote tilemachos ()
μία επιπλέόν τεχνική συνειδητού ονείρου η οποία είναι και η απλούστερη από όλες και όχι μόνο αυτό, μπορείς κατά βούλησην να εισέλθεις είτε σε κατάσταση συνειδητού ονείρου είτε σε κατάσταση υπνικής παράλυσης

έχω επιδιώξει τι συνειδητή υπνική παράλυση και δεν το συνιστώ αν δεν έχετε πρώτα συμβιβαστεί με την ιδέα το να ζείτε αυτό το φαινόμενο, γιατί δυστυχώς μετά είναι πιο εύκολο να το πάθεις και ασυνείδητα, δηλαδή είναι σαν να ανοίγεις μια πόρτα που δεν κλίνη εύκολα μετά
εξού και οι 4 εμπειρίες μέσα σε ένα βραδυ που ανέφερα σε προηγούμενο post
Forum teniesonline.ucoz.com » Διαφορα » Παράξενα-Περίεργα-Μεταφυσικό » Υπνική παράλυση... Tι είναι στην πραγματικότητα;
Page 2 of 2«12
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια