Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Κυριακή, 11.12.2016, 09:57
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
Forum teniesonline.ucoz.com » Ταινίες » Ποια Είναι η Ταινία που σας Έκανε να τα Δείτε όλα με Άλλο Μάτι; » Εμπόριο Λευκής Σαρκός (Human Trafficking)
Εμπόριο Λευκής Σαρκός (Human Trafficking)
CrystaleniaDate: Δευτέρα, 12.01.2015, 22:42 | Message # 1
Group: moderator
Status: Offline
Μια δυνατή ταινία, η οποία έχει ναι μεν ένα δυσάρεστο θέμα, το εμπόριο σαρκός, αλλά περιέχει (δυστυχώς) και πολλές αλήθειες. Δείχνει ότι αυτά
τα κυκλώματα εξαπλώνονται με πολλούς τρόπους και είναι σαν τα παγόβουνα.
Εσύ μπορεί να βλέπεις την κορυφή του, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι
κρύβει απο κάτω...
Μας υπενθυμήζει οτι πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή σε ότι αφορά το ποιούς εμπιστευόμαστε με τα προσώπικα μας και
να μην αφήνουμε άτομα μικρής ηλικίας ανεξέλεγκτα. Τονίζει ίσως και το πόσο σημαντικό είναι να έχουμε μία καλή και ειλικρινή σχέση με τα παιδιά μας. Αν π.χ. εκείνο το κορίτσι που ήθελε να γίνει μοντέλο εμπιστεύονταν τους γονείς του και είχε μοιραστεί την ιδέα αυτή μαζί τους, η ζωή του θα ήταν τελείως διαφορετική... Και κατα κάποιο τρόπο απεικονίζει και την ειρωνία που υπάρχει καμιά φορά στην ζωή... Εκείνα τα κορίτσια που απορρήφθηκαν απο το καστινγκ και δύρισαν σπίτια τους, άραγε έμαθαν ποτέ πόσο τυχερά ήταν και ότι αντί για απογοητευμένα θα έπρεπε να είναι ευγνόμων που δεν επιλέχθηκαν; Κάποιος μπορεί να πει
οτι αυτά είναι μακριά και δεν αφορούν εμάς, κι όμως, καμία φορά μπορεί
να είναι διπλα σου και απλά να μην το έχεις προσέξει.Ή να μην θες να τα
δεις... 

Όταν πρωτοείδα αυτή τη ταινία ήμουν στα μέσα της εφηβείας (15-16 χρονών) και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αλλάξω
e-mail. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά μετά από αυτό το σκεφτόμαι πάντα
δύο φορές πριν δώσω το e-mail μου ή το κινητό μου σε κάποιον, ιδίως
όταν δεν τον γνωρίζω. Λένε πως κάποια πράγματα τα παθαίνεις και τα
μαθαίνεις, για κάποια άλλα ίσως χρειάζεται απλά ενα καλό
ταρακούνημα.....
AnesthsMatrDate: Δευτέρα, 26.01.2015, 17:18 | Message # 2
Group: χρήστες
Μια απ'τις λίγες ταινίες που μ'εκαναν να δώ την ζωή με άλλο μάτι-με τόλμη και με όνειρα στην προκειμένη περίπτωση- ήταν το the "phycisian"(2013), μια ταινία που διαπραγματεύεται την δύναμη της ανθρώπινης ψυχής όταν οδηγός και πηγή της είναι η πίστη στον Θεό και τα όνειρά μας.
Η ταινία δεν μπορώ να πώ οτι μου έδωσε καινούργια οπτική για την ζωή όμως μου υπενθύμισε την αξία του αυτοσκοπού και του ταξιδιού που οδηγεί στην ειρήνη και μ'έκανε να επισπέυσώ την αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό.

Message edited by AnesthsMatr - Δευτέρα, 26.01.2015, 17:20
kentiaDate: Πέμπτη, 26.02.2015, 22:25 | Message # 3
Group: Vip
το you are not you με τη χιλαρι σουανκ ...που περιγραφει τη ζωη ενος ασθενη με ALS και ενω παρακολοθουσαμε ενα ολοκληρο χρονο τους αλλους να κανουν ice bucket challenge αυτοι ζουν μια θλιβερη πραγματικοτητα που οδηγει σε αργο βασανιστικο τελος...σημασια εχει παντα η αξιοπρεπεια του καθενος και οχι το να κανουμε διαφορα για την πλακα μας η για να προβληθουμε...(γιατι αληθεια τωρα ποσοι δεν το εκαναν χωρις να σκεφτουν καν τι ακριβως σημαινει?) ...ως και τα πιτσιρικια της γειτονιας το εκαναν για χαβαλε dry
koritsaraDate: Δευτέρα, 22.08.2016, 23:30 | Message # 4
The Unbearable Lightness of Being / Η Αβάστακτη Ελαφρότητα του Είναι (1988) 
Υπέροχη ταινία με νοήματα>>σε κάνει να σκέφτεσαι τη ματαιότητα της ύπαρξης, την ταχύτητα της ζωής, την ανάγκη για δημιουργία στο σήμερα, ότι τελικά ίσως θα έπρεπε να παίρνουμε τα πάντα πιο ελαφρά, ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε ελαφροί και αυτή η διαπίστωση εντέλει είναι αβάσταχτη
anastamDate: Τρίτη, 23.08.2016, 12:39 | Message # 5
Η ταινία "Η θάλασσα μέσα μου" (Mar adentro), μια ισπανική ταινία βασισμένη σε αληθινή ιστορία. Πρωταγωνιστεί ο Javier Bardem στο ρόλο ενός τετραπληγικού που αγωνίζεται νομικά για το δικαίωμα να βάλει τέλος στη ζωή του. Η ερμηνεία του είναι τρομερή. Η ταινία θέτει πολύ δύσκολα ερωτήματα, που ο καθένας θα απαντούσε με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα με τα πιστεύω του. Σε κάνει όμως και να ξανασκεφτείς όσα θεωρούσες δεδομένα και να τα εκτιμήσεις διαφορετικά.
behindfestiverDate: Παρασκευή, 23.09.2016, 23:35 | Message # 6
to american beauty otan to prwtoeida tote sto sinema. dystyxws it hit close home.
Arximidis1988Date: Τετάρτη, 26.10.2016, 16:34 | Message # 7
Trainspotting  1996. H συγκεκριμένη ταινία με έκανε να δω τα ναρκωτικά ( και όχι μόνο ) με άλλο μάτι. Άρχισα να σκέφτομαι πιο ώριμα και να εκτιμώ πράγματα και καταστάσεις.
lenapappaDate: Τρίτη, 01.11.2016, 22:36 | Message # 8
Η ταινια Martyrs. Την ειδα με δυσκολια μεχρι το τελος. Την σκεφτομουν για μερες και εκανα ανησυχο υπνο. Οκ ηταν μια ταινια με βια. Οκ εχω δει πολυ χειροτερες, οι οποιες μολις τελειωναν ηξερα οτι ειναι ταινιες και τελος. Η συγκεκριμενη με εκανε να σκεφτομαι οτι σιγουρα σε πολλα μερη του κοσμου ανθρωποι κανουν σε ανθρωπους ακραια πραγματα.

Message edited by lenapappa - Τρίτη, 01.11.2016, 22:38
stella_sDate: Τετάρτη, 09.11.2016, 19:39 | Message # 9
Η ταινία Requiem for a dream. Δεν κατάλαβα αν είναι το φαινόμενο της πεταλούδας, η μοίρα ή οι επιλογές μας - αλλά βλέποντας την αντιλήφθηκα για πρώτη φορά πως αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που βλέπεις..
MaryNightfallDate: Κυριακή, 04.12.2016, 15:14 | Message # 10
Καλησπέρα.. 

Αν και με λίγες πωλήσεις για εμένα αυτή η ταινία Fight Club (1999) ήταν κάτι ανεπανάληπτο. 
Πραγματικά δεν έχω ξανανιώσει έτσι βλέποντας απλά μια ταινία.. Το σενάριο είναι φοβερό, γροθιά στο μικροαστικό κατεστημένο του 2000 πόσο μάλλον σήμερα.. με όλη αυτήν την κρίση. 
Προσεγγίζει πολύ ωραία και κυρίως ρεαλιστικά τις ψυχικές ασθένειες insomnia, σχιζοφρένεια.. τόσο που σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Τyler Durden είναι υπαρκτό πρόσωπο. Και εν τέλει σε αφήνει άφωνο με αυτήν τέλεια σκηνή.. τα σημαντικότερα κτήρια της ανθρωπότητας να γκρεμίζονται.. Πιστεύω ότι κάνει τον θεατή να ταυτίζει τον εαυτό του με τον μικροαστό αλλά και με την άλλη του προσωπικότητα τον Tyler. Όλοι κρύβουμε έναν Tyler μέσα μας.
Forum teniesonline.ucoz.com » Ταινίες » Ποια Είναι η Ταινία που σας Έκανε να τα Δείτε όλα με Άλλο Μάτι; » Εμπόριο Λευκής Σαρκός (Human Trafficking)
Page 1 of 11
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια